پوست حساس نوشته ها
التهاب و پوست حساس!

پوست حساس یک مشکل شایع در میان بسیاری افراد است. اما این وضعیت پوستی یک تشخیص پزشکی محسوب نمی شود. در واقع می توان گفت که آن یکی از تایپ های پوست است. به طور کلی اصطلاح Sensitive Skin به مستعد بودن پوست برای التهاب اشاره دارد. این نوع پوست به سادگی و در معرض موارد گوناگون تحریک شده، قرمز و ملتهب می شود.

علت این التهاب در هر فرد متفاوت خواهد بود و ممکن است در اثر عوامل داخلی بدن باشد که از جمله کهیر، پسوریازیس، اگزما، درماتیت، رزاسه و …، اغلب نتیجه التهاب هستند اما مطالعات نیز نشان داده اند وقتی مغزتان بیش از اندازه فعال است می تواند توانایی دفاعی پوست را سرکوب کند. به عبارتی دیگر، استرس باعث می شود پوست سخت تر بتواند تنظیم و تعادلش را برقرار کند. بنابراین تعجبی ندارد اگر بعد از یک هفته بد خوابی یا بعد از یک جر و بحث شدید، چند جوش روی صورتتان پیدا شود. گاهی هم ممکن است التهاب در اثر عوامل محیطی باشد. ممکن است آنها دچار جوش یا سوزش ناشی از تماس با لباس یا اصطکاک شوند و برخی افراد نیز به مواد خاصی حساسیت داشته که پوست به آنها واکنش داده و حساسیت پوستی بروز می کند.

اگر دارای پوست حساس در برابر عوامل محیطی هستید، رعایت نکات زیر به پیشگیری از بروز التهاب و تحریک پوست کمک خواهد کرد:

– دوش گرفتن و حمام کوتاه تر از 10 دقیقه
– پرهیز از استفاده آب داغ برای حمام کردن و شستن دست ها
– پرهیز از مالیدن شدید پوست و خشک کردن ملایم آن
– پرهیز از عطرهای تند، شوینده ها و سایر مواد شیمیایی
– پرهیز از پاک کننده های شیمیایی قوی
– استفاده از محصولات بدون عطر و ضد حساسیت از جمله صابون، خوشبوکننده ها و شوینده ها
– تست محصولات جدید بر روی بخشی کوچک از پوست (برای اطمینان از عدم بروز حساسیت)

در غیر این صورت:

استرس را متوقف کنید!

استرس روی همه افراد اثر یکسان نمی گذارد اما همه در نهایت به نحوی از آن تاثیر می گیریم. به جای اینکه میزان استرس خود را با دیگران مقایسه کنید، شیوه خود مراقبتی مناسب خودتان را پیدا کنید تا هر وقت لازم شد به راحتی از آن استفاده کنید. کاهش استرس موجب افرایش طول عمر خواهد شد …